11 2012 грудня

Обов'язки батьків і дітей. Що можна навчитися робити самому

Урок 7

Тема. Обов'язки батьків і дітей. Що можна навчитися робити самому

 

Мета: розширити уявлення учнів про значення праці людей, переваги працелюбства над неробством; уточнити уявлення дітей про їхні обов'язки у сім'ї; привчати сумлінно виконувати доручення, завершувати розпочату справу, долати труднощі; ознайомити з машинами, що полегшують пра­цю людей; спонукати до виконання певних трудових обов'язків у сім'ї; прищеплювати прагнення бути корисним у сім'ї.

ХІД уроку

1.   Вправа «Погода».

  • Який сьогодні день?
  • Яке число і місяць?
  • Який стан неба?
  • Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

2.   Робота за підручником (С. 24).

Учитель пропонує учням розглянути малюнки і дати відповідь на за­питання.

  • Що ви бачите на малюнку?
  • Хто цю роботу виконує у вас вдома?
  • Щоб допомогти учням навести приклади виконання трудових обов'язків членами їхніх родин, проведіть роботу за малюнками «Хто що робить вдома?» у зошиті із друкованою основою (С. 22, завдання 1). (Аналогічні малюнки заздалегідь можуть зробити учні на уроках образо­творчого мистецтва.)
  • Якими є ваші обов'язки у сім'ї?

3.   Учитель читає вірш (С. 24), учні вчать його напам'ять.

  • Що робить старший брат? А молодший?
  • А що вмієте ви?
  • Що вам подобається робити вдома, а що — ні?
  • Що трапиться, якщо хтось із членів сім'ї забуде про свої обов'язки або не захоче їх виконувати?

Висновок. У кожного члена сім'ї повинні бути певні обов'язки. Їх по­трібно добросовісно виконувати.

 

4.   Робота за малюнками підручника (С. 25).

  • Що ви бачите на малюнках?
  • Що роблять діти?
  • Що роблять дорослі?
  • Розподіліть обов'язки між собою і батьками.

5.   Робота з додатками (С. 99).

 

1)  Читання вірша Тамари Коломієць «Братик і сестричка».

  • Що зробив братик для сестрички?
  • А сестричка — для братика?
  • В якій сім'ї ростуть діти?

2)  Читання вірша Олександра Пархоменка «Детимам і явсесам».

  • Як звали синів?
  • Чому їх так назвали?
  • Яким був молодший брат?
  • Яким був старший?
  • Якою є головна думка вірша?
  • В якому рядку вона висловлена?

 

3)  Щоб виховувати любов і пошану до батьків, попрацюйте над віршем Богдана Лепкого, вміщеного у підручнику (С. 25).

  • Чому автор закликає любити своїх батьків?

Продовженням цієї розмови буде робота над віршами, вміщеними у додатках (С. 97-98).

4)  Читання вірша Лесі Вербицької «Як мені купили лошатко».

  • Хто купив лошатко дівчинці?
  • Яким є лошатко? Скажіть словами вірша.
  • Що є підтвердженням, що дівчинка любить свого тата?
  • І навпаки: тато любить свою доньку?

5)  Читання вірша Володимира Лучука «Тільки мама».

  • Як мама ставиться до дитини?
  • А дитина до мами? Як це можна підтвердити?

6.   Робота за підручником (С. 26).

Учитель читає вірш Григорія Биченюка «Таня-помічниця».

  • Що робила мама?
  • Як їй допомагала Тетянка?
  • Чому мама швидко впоралася?

7.   Вправа «Мікрофон».

  • Як ви допомагаєте мамі?

8.   Робота у групах.

  • Чому так кажуть: «У чепурній оселі і життя веселе»?

Фізкультхвилинка «Прибирання в кімнаті» (з імітаційними вправами)

  • Збирання павутиння по кутках;
  • протирання квітів;
  • миття підлоги;
  • вибивання килима;
  • зав'язування шнурків;
  • витрушування одягу.

9.   Робота із загадками для ознайомлення з машинами, що полегшують працю людей.

Учитель розучує з учнями загадку (С. 26) і загадує іншу загадку, а учні показують названі предмети на малюнках (С. 26).

  • Ну, та й плитка в нас чудова! Не потрібні плитці дрова. Встане мама вранці-рано, Лиш поверне вгору крана, Сірником терне — і враз Загориться в плитці газ. (Газова плита)Які ще машини-помічники людини намалював художник?
  • Які з них є у вас вдома?

10.   Робота в групах.

Учні складають невеличку розповідь про одну з машин-помічників людини.

 

11.   Опрацювання матеріалів підручника (С. 27).

Учні розглядають малюнки, розповідають, що вміють самостійно ро­бити діти їхнього віку. Порівнюють малюнок кімнати, де панує порядок, і малюнок, де безлад.

  • Розкажіть, чому ви вважаєте, що у першій кімнаті порядок?
  • Які речі знаходяться не на своїх місцях у другій кімнаті?
  • Що ви порадите господареві неприбраної кімнати?

Учитель зачитує текст з підручника, який є висновком із поперед­ньої розмови.

  • Поміркуйте, що можна у вашому віці навчитися робити само­стійно.

12.   Робота з малюнками у зошиті з друкованою основою (С. 20, за­вдання 2).

Учні розглядають малюнки, складають речення і розповідають, що вони вже вміють робити з цього переліку.

  • Яке значення має ваша робота вдома?

Звернути увагу на те, що потрібно сумлінно виконувати свої дору­чення, завершувати розпочату справу, долати труднощі.

 

13.   Робота з додатками (С. 100—101).

1)  Читання вірша Тамари Коломієць «Котику-воркотику».

  • Що просили зробити котика?
  • Що він відповідав на всі прохання?
  • А чи вмів це робити хлопчик?
  • А чи вмієте ви це робити?

2)  Гра «Що нам потрібно знати й мати». Опис гри поданий у додатках (С. 101).

14.  Підсумок уроку.

  • Хто у вашій сім'ї готує їсти? Пере? Прасує? Прибирає?
  • Ходить до магазину?
  • Яку участь у повсякденній роботі вдома берете ви?
  • Що ви вмієте робити?
  • Що вам подобається робити вдома, а що — ні?
  • Чого ще ви хочете навчитися робити самостійно?
  • Які поради ви запам'ятали?
  • Який вірш вивчили?
  • Які прислів'я запам'ятали?
  • Як називають людей, які вміють і люблять працювати?
  • А тих, хто не вміє працювати і не хоче?
  • Якими є переваги працелюбства над неробством? На уроці можна також використати такі завдання.

Тест.

Підкресліть те, що ви робите вдома.

Мию посуд; поливаю квіти; заробляю гроші; чищу взуття; подаю ба­бусі стільчик; годую кота; пру шкарпетки; ремонтую автомобіль; розчи­щаю від снігу двір.

  • Робота в групах.

Поясніть прислів'я «Не навчив батько — не навчить і дядько». Наведіть приклади.

  • Гра «Діти і мама».

Діти встають в коло. Учитель із м'ячем — в центрі кола. По черзі він кидає м'яч дітям і ставить яке-небудь питання про маму, наприклад: «Чи потрібно радитися з мамою?» Якщо дитина вважає, що потрібно, то вона ловить м'яч; якщо, на її думку, з мамою радитися не потрібно, вона не ловить м'яча. Якщо хто-небудь не згодний із думкою тієї або іншої ди­тини, гра зупиняється, і всі обговорюють це питання.

  • Чи потрібно сумувати за мамою?
  • Чи потрібно постійно чекати від мами подарунків?
  • Чи потрібно жаліти маму?
  • Чи потрібно хвалити маму?
  • Чи потрібно цікавитися справами мами?
  • Чи потрібно приховувати від мами правду, щоб не турбувати її?

Робота з прислів'ями.

(Поясніть, як ви розумієте прислів'я.) Яка сім'я, такий і я. Нащо ліпший скарб, коли в сім'ї лад. На сонці тепло, а біля матері добре.

  • Гра «Вміла Білосніжка».

Поділіть дітей на групи і попросіть їх подумати, що повинна уміти Білосніжка:

  • щоб їжа, яку вона готує, була завжди смачною і корисною;
  • щоб в будинку завжди було чисто;
  • щоб на ній і на гномах завжди був чистий одяг;
  • щоб до її будиночка щодня зліталися лісові птахи і приходили лі­сові звірі;
    • щоб біля її будинку ріс чудовий город тощо.

Наприклад: щоб їжа, яку готує Білосніжка, була смачною і корисною, вона повинна:

  • готувати її з любов'ю;
  • знати рецепти приготування різних страв з овочів і фруктів;знати, які вітаміни є в травах та рослинах, і додавати їх в салати;
  • уміти варити киселі і компоти з лісових та садових ягід;
  • розбиратися в їстівних та неїстівних грибах тощо.

Кожна група може обрати для обдумування тільки одну із запропо­нованих ситуацій. Перемагає група, яка цікавіше розповість про ті або інші уміння Білосніжки. • Тест «Який я».

  • Самостійно збираю портфель;
  • ходжу в магазин за покупками;
  • інколи чищу свій одяг;
  • виношу сміття;
  • у мене в зошиті немає плям;
  • ніколи не підмітаю під ліжком;
  • прочитані книжки викидаю на смітник.

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *