11 2012 грудня

Тварини

Урок 22

Тема. Тварини

 

Мета: сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів; розширити та уточнити знання учнів про різноманітність тварин, умови їх проживання; вчити наводити приклади і розпізнавати тварин найближчого оточення; формувати вміння порів­нювати тварин, групувати їх за способом пересування, середовищем існування; сприяти розвитку спостережливості, мислення дитини, уяви, пам'яті; прищеплювати почуття шанобливого ставлення до тварин.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстрацій­ні матеріали видавництва «Ранок»: плакати «Тварини України», «Пта­хи України», демонстраційні матеріали «Тварини України», «Птахи Ук­раїни», «Комахи».

ХІД УРОКУ

1.   Вправа «Погода».

  • Який сьогодні день?
  • Які число і місяць?
  • Який стан неба?
  • Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?
  • Як змінилась погода за цей тиждень?

Із метою оцінки рівня знань учнів і визначення, наскільки вони обізнані з темою взагалі, проведіть гру «Що ми знаємо про тварин». Ймовірно, що діти не зможуть відповісти на всі запитання. Та й від­повіді можуть бути помилковими. Але мета гри — акцентувати увагу на змісті питань, які будуть розглядатися на уроці, а не на отриманні пра­вильної відповіді.

Попросіть дітей утворити коло і по черзі відповісти на питання:

  • Яких диких тварин ви знаєте?
  • Яких домашніх тварин ви знаєте?
  • Назвіть відмінності між дикими тваринами або птахами і домаш­німи.Назвіть схожість між ними.
  • Чим харчуються хижаки?
  • Чим харчуються домашні тварини?
  • Чим харчуються птахи?

За правильну відповідь дитина отримує бал. Перемагає той, що на­брав більшу кількість балів.

2. Робота з малюнками і загадками. • Він із казки,

Він із пісні, В нього зубки, Як залізні.

Капустину Він гризе, Зветься звір На букву З. (Заєць)

  • Без води не може жить.

Має рот, та все мовчить. (Риба)

  • Влітку медом ласував, Досхочу малини мав,

А як впав глибокий сніг,

Він поспати трохи ліг. (Ведмідь)

  • Вік свій ходить з клунками,

Та ще сідають на нього з мішками. (Верблюд)

  • Колючий клубочок Прибіг у садочок.

В нього стільки голочок, Як на небі зірочок, Але не мав, бідний, нитки, Не пошив шапки, свитки, Рукавичок, чобіток, Сів, та й плаче. (Їжачок)

  • Літає крилами, ходить ногами, Висить догори лапками. (Кажан)
  • Хвостик, як ниточка, сама — як калиточка, А очі, як — насінинки. (Миша)
  • Хто на собі свій будинок носить? (Слимак, черепаха)
  • Хоч не шию я ніколи,

А голок завжди доволі. (Їжак)

  • Колючий клубочок прибіг у садочок. (Їжак)
  • Ніс — як у свинки,

Та колючі щетинки. (Їжак)

  • Влітку сіренький, а взимку — біленький. Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (Заєць)
  • Кинув на палку, піймав не галку, Скубу не пір'я, їм не м'ясо. (Риба)
  • Що то воно: в воді водиться, з хвостом родиться, А як виростає, хвіст відпадає? (Жаба)
  • Тисяча тисяч бондарів Роблять хати без дворів. (Мурахи)
  • Летить — пищить, сяде — мовчить.

Хто його вб'є, той кров свою проллє. (Комар)

  • Із одним вікном хатина, Роботяща в ній родина, По квітках усе літають,

Мед пахучий добувають. (Бджоли, вулик)

  • Не руками скувалося, Не руками і ткалося. Десь далеко уродилося, У куточку вмостилося.
  • Сидить злодій тихо-тихо,

Комусь буде лихо-лихо. (Павутиння і павук)

  • Сам чорний, та не ворон, Є роги, та не бик.

Шість ніг без копит. (Рогатий жук)

  • Без сокири і без рук, а дім будує. (Птах)
  • Уночі гуляє, а вдень спочиває.

Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)

  • Вірно людям я служу, Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю, Шкідників ним здобуваю. (Дятел)

  • Які ноги заввишки, такий ніс завдовжки,

Хату на хаті має, всім жабам рахунок знає. (Чорногуз)

  • Як назвати одним словом відгадки? Висновок. Тварин є дуже багато. Всі вони різні.

Фізкультхвилинка

ЗАЙЧЕНЯТА

Забавлялись зайченята,

(встати, підняти руки вгору, потягнутися)

Виглядаючи маму і тата.

(Руки на пояс, повторити вліво-вправо з присіданням.)

Ось так — лапку до лапки,

( поплескати в долоні)

Ось так — шапку до шапки,

(руки до голови — вгору)

Ось так — вусом потрусим,

(похитати головою)

Так, так, так!

(Пострибати.)

3. Робота за підручником (С. 64).

Учитель читає текст, вміщений у підручнику.

  • Яка мурашка?
  • Який лось?
  • На що схожий метелик? Їжак? Вуж?
  • Який вовк? Яка лисиця?

Учитель пропонує учням розглянути малюнки у підручнику, назва­ти зображених тварин. Розповісти, хто з них літає, плаває, ходить, стри­бає, повзає.

Учитель. Однією з відмінностей тварин від рослин є те, що тва­рини можуть утекти, полетіти або попливти від своїх переслідувачів.

Крім того, у багатьох тварин є можливість сховатися у своїх норах і лігвищах. Але є тварини, що, так само, як і рослини, не можуть бігати. Наприклад, корали, які живуть у морях та океанах.

 

4.   Робота із загадками.

  • По полю гасає, овечок хапає, та всіх лякає. (Вовк)
  • Прийшла кума із довгим віником На бесіду із нашим півником, Схопила півня на обід. Та й замела мітлою слід. (Лисиця)
  • Сам вечірньої години Заховався в кущ калини. Та на дудочці одну. Грає пісню чарівну. (Соловей)
  • Я руда і невеличка, Дуже схожа на лисичку, Та курей не поїдаю, По деревах лиш стрибаю. (Білка)
  • Де живуть ці тварини? (У лісі)
  • Які ще тварини живуть у лісі?

5.   Робота за підручником (С. 65).

Учні розглядають малюнки, називають зображених тварин. Користу­ючись умовними позначками, розповідають, де живуть ці тварини, а та­кож розповідають про тварин, які живуть поруч із людиною.

6.   Робота у зошиті з друкованою основою (С. 50—51).

Учні за малюнками відзначають, де зустрічаються ті або інші твари­ни, знаходять зайвих, поділяють на групи: дикі і свійські.

7.   Підсумок уроку.

  • До якої природи належать тварини (живоїчи неживої)? Чому?
  • На які групи поділяють тварин?
  • Назвіть, яких ви знаєте звірів, птахів, комах, риб, плазунів?
  • Які загадки про тварин ви знаєте?

На уроці можна використати такі завдання.

•  Гра «Лісові характери».

Попросіть дітей написати на листочках:

1)  хто в лісі найголовніший;

2)  хто в лісі найхитріший;

3)  хто в лісі найсильніший;

4)  хто в лісі найсміливіший;

5)  хто в лісі найдобріший тощо.

Потім попросіть дітей пояснити свої думки. Висновок. У лісі живуть дикі тварини.

•   Робота з додатками (С. 104—105).

1. Учитель читає вірш Катерини Перелісної «Чапля».

  • Де живе чапля?
  • Чим вона живиться?

2. Читання вірша Петра Ребра «Чому заєць косоокий».

  • Чим живиться заєць?
  • Де він знаходить собі їжу?
  • Кого боїться заєць? Чому?
  • Загадки.

1)  У зеленому жакеті репетує в очереті. (Жаба)

2)  Хоч і плавати мастак, а не риба і не рак. (Пуголовок)

3)  Хвіст залишає, а від ворога втікає. (Ящірка)

4)  Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Миша)

5)  Хто на собі ліс носить? (Олень)

6)  Хто спить, а очей не заплющує? (Заєць)

7)  Повзун повзе, на базар голки везе. (Їжак)

8)  Без рук, без ніг, а по землі ходить. (Змій)

9)  Є крила, а не літає. (Риба)

10)  Двічі родиться, а раз умирає. (Птах)

11)  Б'ється, стука молоток, поправляє нам садок. (Дятел)

12)  Сидить у куточку і тче сорочку. (Павук)

13)  Хто мене вб'є, свою кров проллє. (Комар)

14)  Пролетіло на хвості, та й сховалось в хворості. (Білка)

  • Гра «Хто де живе».

Діти утворюють коло, вчитель запитує всіх дітей по черзі: які твари­ни або птахи живуть в лісі (в полі, на лузі, в морі, в пустелі)? Діти по чер­зі перераховують цих тварин. Той, хто не зміг назвати тварину, залишає коло. Перемагає гравець, який останнім залишився в колі.

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *