11 2012 грудня

Живий куточок

Урок 25

Тема. Живий куточок

 

Мета: розширити знання учнів про тварин, які живуть поруч із люди­ною; розвивати уміння спостерігати за тваринами, описувати зовнішній вигляд тварин найближчого оточення, доглядати за ними; сприяти роз­витку активного пізнавального ставлення до природного оточення; вчи­ти турбуватися про тварин у різні пори року, підгодовувати птахів.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні ма­теріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Птахи Украї­ни», «Свійські тварини і птахи».

ХІД УРОКУ

1. Вправа «Погода».

  • Тепло чи холодно надворі?
  • Яке небо?
  • Чи є дощ?

2. Робота над загадками.

  • Попід ліжко у куточок Покотивсь м'який клубочок. Та з'явились очки, ротик. Не клубочок це, а. (котик).
  • Як веселка кольоровий, Має здібності до мови. Слово птаху лиш скажіть,

Він його повторить вмить. (Папуга)

— Яких ще тварин ми називаємо домашніми улюбленцями?

3. Робота за підручником (С. 68).

Учні розглядають малюнки із зображенням кролика, собачки, чере­пахи, розповідають, де вони живуть, яку приносять користь, коли жи­вуть поруч із людиною. Діти дають поради, як доглядати за тими або ін­шими тваринами.

4. Робота у парах.

Один учень описують тварину, яка живе у нього дома, не називаючи її. Решта дітей відгадує, хто це.

5. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 52, завдання 2).

Діти розфарбовують свого домашнього улюбленця і складають про нього речення.

6. Творча вправа «Пташина їдальня».

Поділіть дітей на групи. Всі діти — друзі птахів. Їм необхідно побуду­вати в лісі зимову пташину їдальню, придумати рецепти різних пташи­них блюд і розповісти, як вони готуються. На аркуші ватману діти ма­люють пташину їдальню, а на його зворотній стороні пишуть рецепти різних блюд і дають їм назви (наприклад, пташині котлети: крихти хлі­ба, мелені волоські горіхи і вівсяні пластівці перемішуються з молоком, і з них скачуються невеликі кульки).

За малюнками дітей влаштувати виставку: «Годуємо птахів».

Запропонувати дітям побудувати годівниці для птахів й організувати справжню пташину їдальню.

Фізкультхвилинка

РИБКИ

Рибки весело плескались ( руки над столом, долоні вниз) В чистій свіженькій воді. (Торкнутися кожним пальчиком столу.) То зігнуться, розігнуться, ( стискати руки в кулачки) То зариються на дні. (Струснути кистями рук.)

Далі учитель читає текст (С. 68).

  • Як можна допомогти птахам взимку?
  • Чим їх можна підгодовувати?
  • Що не можна давати птахам?

 

7.   Практична робота «Підгодовування птахів узимку».

Порадьте дітям разом із татом чи дідусем змайструвати годівничку для пернатих і піклуватися про них узимку.

 

8.   Підсумок уроку.

  • Яких тварин можна тримати вдома?
  • Як ви доглядаєте за ними?
  • Чи всі птахи відлітають на зиму у теплі краї?
  • Які птахи залишились зимувати у нас?
  • Чи легко їм узимку знаходити собі їжу?
  • Як люди допомагають узимку птахам?
  • Як ви гадаєте, де краще жити тварині: у квартирі чи на волі?
  • Які загадки про тварин ви запам'ятали?

На уроці можна також використати такі завдання.

•   Читання вірша Володимира Лучука «Чорний жук» (С. 104).

  • Де добре жити чорному жуку?
  • Чого він не хоче?
  • До кого звертається автор?

•   Читання вірша Олесі Журливої «Голуби» (С. 105).

  • Чи любив Дмитрик голубів? Доведіть це словами тексту.
  • Чи раділи голуби? Чому?
  • Чи всім птахам добре живеться поряд з людиною?

•   Загадки.

1)  Тут і там вона літає,

І на хвіст плітки збирає.

Що довідається, — все

Вмить по лісу рознесе. (Сорока)

2)  Жовтогруді щебетушки Мають чорні капелюшки, Сірі лапки, білі щічки, Називаються... (синички).

3) У червонім фартушку Птах стрибає по сніжку І розпитує синичку Про найближчу годівничку. (Снігур)

•   Гра «Уявіть себе твариною».

Попросіть дітей уявити себе різними домашніми тваринами і написа­ти про себе невелику розповідь, використовуючи наступні питання.

  • Яка їжа для вас є найулюбленішою?
  • Де ви якнайбільше любите спати?
  • Що якнайбільше любите робити?
  • Чи любите ви грати з людьми, гуляти?
  • Чи любите ви, коли вас миють?
  • Чи вмієте плавати?

Потім зберіть і зачитайте описи дітей. Діти повинні відгадати, про яку домашню тварину йде мова в тому або іншому випадку.

  • Творча вправа «Розмови птахів».

Розподіліть дітей на пари. Одна дитина в парі — птах, що залишається зимувати в місті або в лісі (горобець, голуб, снігур, клест, рябчик); інша — перелітний птах (грак, шпак, журавель, жайворонок, ластівка).

Діти повинні придумати невелику сценку-діалог між цими двома птахами.

Попередьте дітей, що в цьому діалозі кожний птах повинен розповіс -ти про переваги свого життя.

Після того, як діти покажуть один одному свої сценки, обговоріть, яким птахам доводиться легше — перелітним або тим із них, хто зали­шається на зимівлю.

Розкажіть учням, що пізньої осені і взимку, коли вже немає насіння і комах, птахи змушені летіти у вирій. Із 700 видів птахів приблизно 600 летять на зимівлю у вирій. Багатьох із них чекають дуже далекі перельо­ти — до 12 тисяч кілометрів. Птахи, які харчуються комахами, летять пер­шими. Це перелітні птахи— солов'ї, стрижі, зозулі, ластівки, дикі качки. Навесні вони знову повернуться у рідні місця. Птахи, які на зиму не від­літають, а пристосовуються знаходити їжу під снігом, у корі дерев і ча­гарників, називаються зимуючими.

  • Проект «Годуємо звірів».

Розподіліть дітей на групи і запропонуйте кожній групі витягнути картки з назвами або малюнками тварин та птахів.

Потім діти повинні придумати і намалювати годівниці тварин та птахів, малюнки яких вони отримали.

Можна запропонувати всім групам придумати годівницю для одних і тих же звірів або птахів. Кожна група повинна захистити проект своєї годівниці та довести його переваги.

Перед виконанням цього завдання діти повинні уважно вивчити жит­тя тих або інших звірів і птахів.

Годівниці, придумані та намальовані дітьми, можна зробити і вста­новити в лісі.

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *