12 2012 грудня

Ми — українці

Урок 1

Тема. Ми — українці

 

Мета: поглибити знання учнів про Україну, розкрити зміст поняття громадянин України; розвивати мовлення учнів; виховувати патріотичні почуття приналежності до народу України.

Обладнання: календар природи, карта України, тлумачний словник, портрети Т. Г. Шевченка, М. Лисенка, С. Корольова, К. Білокур.

ХІД УРОКУ

I.  ознайомлення із завданнями курсу «Я і Україна» в 2 класі

1.   Розповідь учителя.

  • У другому класі ми продовжимо вивчати курс «Я і Україна». Ви по­глибите знання про Україну — незалежну державу, про народ України, його звичаї та традиції, ознайомитесь із правилами поведінки в громад­ських місцях, під час урочистих подій, ознайомитесь із вимогами до осо­бистої гігієни. Протягом року будете вести спостереження за погодою та працею людей і результати спостережень заносити в класний «кален­дар природи»

2.   Демонстрування підручника «Я і Україна».

  • Найкращим другом і вірним помічником у вивченні курсу стане підручник «Я і Україна».

Прослухайте лист-звернення до читачів (С. 3 підручника).

II.  актуалізація опорних знань

  • Діти, вочевидь, кожен із вас, не замислюючись, дасть відповіді на такі запитання: «Як називається країна, де ми живемо? Яку назву має на­род нашої держави? Хто ж ми з вами?».

На першому уроці ми поговоримо про українців, народ України.

(Учитель зачитує із дошки завдання уроку.)

III.  Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя.

  • Україна — це отча земля, рідний край, де ти народився. Широкі й чарівні простори, прекрасні села та міста. Могутньо котить до Чорного моря хвилі найбільша річка України — Дніпро. Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, ліси. Золотистим морем розливається по безкраїх нивах жито-пшениця. Тут живуть працьовиті волелюбні люди. Погляньте на карту України. На ній позначено кордони української землі.

Робота з картою України.

  • Простір землі, заселений українським народом, надзвичайно ве­ликий! Щоб його перетнути, треба пішки йти із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30 кілометрів. Україна — одна з найбільших держав Європи.

Оскільки це країна велика, то й живуть у ній люди різних національ­ностей. Поряд з українцями в Україні живуть росіяни, білоруси, поляки, чехи, молдовани, болгари, євреї, греки. Усі вони знайшли в нашому краї свою батьківщину, називають матір'ю соборну й суверенну Україну.

Україно, соборна державо,

Сонценосна колиско моя,

Ще не вмерла

Й не вмре твоя слава,

Завойована в чесних боях!

Живи та міцній,

Українська державо!

Вмирали у битвах мільйони борців,

Щоб стяг синьо-жовтий піднявсь величаво

Й над Києвом стольним віки майорів.

2.   Робота з підручником (С. 4—5). Читання та розгляд малюнків.

3.   Робота з тлумачним словником.

Громадянин — людина, яка постійно живе в державі, користується її правами й виконує обов'язки, встановлені законами цієї держави.

4.   Робота над віршем, записаним на дошці (читання вірша учнями).

Любі друзі! Хоч маленькі, Ми вже добре знаєм, Що звемося українці, Славних предків маєм. Батько, мати, брат, сестричка Й інші члени роду — Всі належать до одного Українського народу. Бо родитись українцем — Це велика честь і слава. Рідний край свій прославяти — Найважливіша для всіх справа.

  • Яка найважливіша справа для кожного українця?

5.   Розповідь про видатних людей України. Учитель

Благословенна хай буде година

І та хата, і село,

Що Україні принесло

З великих найбільшого сина.

(І. Я. Франко)

  • Тарас Шевченко, великий Кобзар — так називали і називають його люди. Геніальний син українського народу прославив Україну на весь світ. Його книгу «Кобзар» перекладено багатьма мовами світу. Народ України береже пам'ять про видатного поета. Йому збудовано пам'ятники, його ім'ям названо вулиці, порти, театри, університети. Його вірші знають до­рослі й діти. Чи пам'ятаєте ви рядки з віршів великого Кобзаря?
  • До відомих людей України можна віднести композитора М. Лисен-ка, народну художницю К. Білокур, конструктора С. Корольова.

6. Конструювання речень зі словами українка, українець.

IV. Підсумок уроку

  • Як називається наша держава?
  • Хто живе в Україні?
  • Кого із відомих українців ви знаєте?

V. Домашнє завдання

  1. Опрацювати статтю підручника. 
  2. Створити малюнок чи фотоколаж (за допомогою батьків) за темою «Моя Україна».
  3. Вивчити невеличкий вірш про Україну.

За бажанням скласти кросворд «Україна» (за допомогою батьків).

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *