12 2012 грудня

Як тварини готуються до зими. Як люди готуються до зими

Урок 12

Тема. Як тварини готуються до зими. Як люди готуються до зими

 

Мета: встановити причинно-наслідкові зв'язки між змінами в живій і неживій природі, житті рослин і тварин, а також трудовій діяльності лю­дей; формувати уявлення про перелітних і зимуючих птахів; виховувати дбайливе ставлення до тварин.

Обладнання: малюнки із зображенням джмеля, перелітних та зимую­чих птахів, їжака, білки, зайця, маски до гри «Ходить гарбуз по городу».

ХІД УРОКУ

I. Повторення вивченого матеріалу

  • Яка пора року настає після літа?
  • Назвіть осінні місяці.
  • Назвіть ознаки осені. Які зміни відбулися в неживій природі?
  • Коли жовкне та опадає листя? Чому це відбувається?

1) Як

10) зими

3) готуються

8) готуються

5) зими

2) тварини

7) люди

4) до

9) до

6) Як

 

 

(Розшифрувати й записати на дошці.)

II. Повідомлення теми і мети уроку

  • Розгадайте тему нашого уроку.

III. Пояснення нового матеріалу

1.   Як готуються до зими комахи.

  • Відгадайте загадку.

Ниток багато, а в клубок їх не змотати. (Павутина) А хто «виробляє» павутину?

  • Чи можна восени зустріти павутиння, яке літає? (Так, протягом бабиного літа.)
  • На осінь з яєць деяких видів павуків виводяться молоді павучки. Вони, як і дорослі павуки, здатні виділяти павутинку. Випущену паву­тинку підхоплює вітер і несе її. Мандрівка павучків — гарний спосіб розселення.

Прибувши на нове місце проживання, павучки заховуються під лис­тя, у суху траву, в щілини кори і там спатимуть до весни. Навесні проки­нуться і більше літати ніколи не будуть — виростуть і стануть важкими.

  • А чи чути восени музику цвіркунів і коників? (Ні, не чути.)
  • Восени завмирає життя комах. Зовсім мало ми можемо побачити комах, що літають у повітрі. Але під листям ми можемо знайти завмер­лих жучків-сонечок.
  • Ще літають джмелі. Джмелі — наші друзі. Лише вони, маючи дов­гий хоботок, можуть запилювати квіти червоної конюшини. (Показ на малюнку.)
  • Гніздо джмеля розміщується у землі. Восени вся джмелина сім'я ви­мирає. Живими залишаються лише молоді джмелі, які, перезимувавши, вес­ною створюють нове гніздо. Тому зимуючих джмелів потрібно берегти.

2.   Як готуються до зими птахи.

  • На попередньому уроці ви були на екскурсії в лісі. Пригадайте, чи чули ви спів птахів? Так, уже не чути того співу, що влітку. Чому? (Пта­хи почали відлітати в теплі краї.)
  • Ховаються на зиму комахи. Стає холодніше. Птахам нічого їсти, і вони поступово залишають нас. Раніше за всіх відлітають комахоїдні птахи, пізніше — зерноїдні і водоплавні. А чому?Які птахи залишаються зимувати?
  • Чи легко їм доводиться взимку?
  • Як їм допомогти перезимувати?

3.   Як тварини готуються до зими.

1) Відгадайте загадку.

Дикий звірок, круглий, мов клубок, Колючки стирчать, спробуй узять. (Їжак)

  • Чи часто вам доводилось бачити їжачків? Де саме? Що полюбля­ють їсти їжачки? Чи корисні вони? (Заздалегідь підготовлений учень де­тальніше розповідає про їжаків:які це тварини, де вони поширені, чим жив­ляться, де живуть, як зимують.)
  • Пізно восени, коли промерзає ґрунт і зменшується кількість кор­мів, їжаки зариваються в опале листя і загортаються у неміцний клубок, впадаючи у глибоку сплячку аж до березня. У цей час у них дуже вповіль­нюється дихання (до 6 разів на хвилину), різко знижується температура тіла, падає кров'яний тиск, серце робить лише кілька ударів на хвили­ну. Під час сплячки у їжаків більше, ніж на третину, зменшується маса, бо протягом сплячки вони не живляться, а живуть завдяки жиру, відкла­деному в тілі восени.

2)  Як білки готуються до зими.

(Учитель демонструє малюнок білочки і пропонує скласти загадку про неї.)

  • Де живе білка? Чим вона живиться? Як готується до зими? Ціка­вим є те, що білки дуже старанно запасають на зиму корми — жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах, під опалим листям, або розвішують на сучках дерев. Іноді в білчиних запасах буває до трьох і більше кілогра­мів горіхів. У зимову сплячку білки не залягають, хоч у дуже люті морози і в хуртовину кілька днів сплять.

3)  Як зайці готуються до зими.

(Діти розглядають малюнок зайця. Описують його.)

  • Заєць сірий найчастіше зустрічається у наших лісах. На відміну від інших звірів, зайці не мають постійних лігвищ, не риють нір. Живлять­ся вони частіше на зелених посівах озимини, конюшини та інших бага­торічних трав, де знаходять вдосталь кормів аж до глибокої зими. Запасів їжі на зиму зайці не заготовляють. Вони харчуються дрібними корінцями, які добувають з-під снігу, згризають молоді пагінчики дерев, кору
  • А зараз — загадка на уважність.

Кому колискову співає зима? Ану перевір, чи помилки нема? Взимку сплять ведмідь, їжак, Черепаха і ховрах, Куцохвостий борсучок, Товстощокий хом'ячок, Спить в землі сліпенький кріт. Помилку знайти нам слід! Хто з них не впадає в сплячку? Чи розв'яжете задачку?

(В. Бутрім)

(Кріт не впадає в зимову сплячку.)

IV. Закріплення знань

І. Гра «Зимуючі й перелітні птахи».

Учитель називає різних птахів. Учні оплесками визначають зимую­чих птахів. Виграє той, хто не помилився.

Лелека, ворона, жайворонок, соловей, синиця, сорока, шпак, лас­тівка, горобець.

—      Як ви допоможете перезимувати пташкам? 2. Розгляд малюнків.

  • Назвіть зображених тварин. Кому з них потрібна ваша допомога взимку? (Малюнки ведмедя, метелика, їжака, білки, дятла, лелеки, си­ниці та ін.)

V. Осінні турботи людей

1. Бесіда.

  • Кому з вас доводилося бути восени в саду? Що роблять люди у саду на початку осені? А коли підбілюють та обкопують дерева? (Роз­гляд малюнків.)Що роблять восени люди у полі? (Збирають урожай.)
  • Які овочі збирають люди на полях, на городах?
  • Що збирають ваші батьки на городах? Чи допомагаєте ви їм? Роз­кажіть.

Інсценізація вірша Т. Маринчук «На городі».

НА ГОРОДІ

На городі грядок — тьма: Тут чого лише нема! Огірочки й помідори, Редька й морква — для комори. Стали соняшники в ряд, Ніби вийшли на парад. Посадила баба трохи Зелененького гороху. Прийде бабин онучок — Зірве повненький стручок. І картопля підростає, Часу слушного чекає. Тут — цибуля і часник, Вкусиш — вхоплять за язик. Буряки розклали листя, Як фартух бабуся Христя. Тут і дині, й кавуни,— Онде зріють вже вони! Гарбузи лежать пихаті, Ніби дід Семен — у хаті. І пшеничка тут росте, Зріє просо золоте. Топінамбур зріс стіною — Майже врівень з головою! На всі боки пахне кріп, Ледь не лопне стиглий біб. Ось квасоля заплелася, Вусом вгору потяглася.

Баклажани, кабаки Полягали на боки. Кукурудза розквітає, Коси радо розплітає. Квітне де-не-де мачок, Наче полум'я свічок. А капуста головата Плаче: «Де ж хусток набрати?» Жовтий перець ніс здійняв, І червоний засіяв. Наливається редиска, Наверху — зелена кіска. Рахувати вже скінчив. Скільки ж всього налічив? Ну й врожай буде, нівроку, У бабусі цього року!

  • Що люди роблять на полях, городах, коли зберуть урожай? (Пере­орюють лани, деякі поля засівають озиминою.)

 2.   Опрацювання матеріалів підручника.

3.   Рольова гра «Ходить гарбуз по городу».

(Учитель роздає дітям маски овочів, діти за словами пісні ходять по колу і ведуть діалог.)

VI.  Підсумок уроку

  • Доведіть, що між тваринами, рослинами й людиною існують зв'язки (на прикладі підготовки до зими).

VII.  Домашнє завдання

1)  Опрацювати статті підручника.

Дібрати загадки про осінній врожай.

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *