14 2012 грудня

Повітря навколо нас. Властивості повітря

Урок 5

Тема. Повітря навколо нас. Властивості повітря

 

Мета: розширити й поглибити уявлення дітей про значення і місце­знаходження повітря на землі, про властивості повітря (прозоре, безбарв­не, без запаху, розширюється під час нагрівання і стискається під час охоло­дження, погано проводить тепло), про значення в природі властивостей

повітря погано проводити тепло; формувати вміння виконувати дослі­ди, спостерігати за ходом і результатами досліду; вміння робити виснов­ки, міркувати за аналогією; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення природи, здатність спілкуватися в процесі спільної діяльності.

Обладнання: дитячі надувні іграшки (кульки, качечки іт. ін.), склян­ка з водою, грудка сухої глини, землі, цукру, свічка, дрібні клаптики па­перу.

Хід уроку

I. Організація класу

II.  Повторення вивченого на попередньому уроці

III. Оголошення теми і мети уроку

 

  • Послухайте уважно і скажіть, будь ласка, про що йде мова. Воно таке велике, що займає цілий світ, воно таке маленьке, що

в найменшу щілинку зайде. (Повітря)

  • Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що таке повітря, де воно може бути і чому потрібно дбати про чистоту повітря.

IV.  Вивчення нового матеріалу

  • Земля оточена з усіх боків повітрям. Воно невидиме, але є усюди. Заповнює щілини, є у ґрунті, у воді. Без повітря не можуть жити росли­ни, тварини, люди. Ми повітрям дихаємо. Але воно потрібне не тільки для дихання. Повітря розсіює сонячні промені вдень, вночі оберігає від охолодження, є своєрідним щитом планети. Що ж таке повітря?

Це суміш багатьох газоподібних речовин: азоту, кисню, вуглекислого газу. Кожен із газів виконує свою роль. Кисень забезпечує процеси ди­хання і горіння. Крім газів, у повітрі є домішки (водяна пара, дим, сажа, пил та інші речовини).

Зараз ми переконаємося, що у нас в класі є повітря. Ось клаптики па­перу. Я їх кладу на долоньку. А тепер змахну книжкою над долонькою.

Що сталося? (Клаптики злетіли з долоньки.)

  • Чому? Та тому, що ми книжкою сколихнули повітря. А повітря, в свою чергу, сколихнуло смужечки паперу, і вони злетіли.

Фізкультхвилинка.

  • Яка зараз пора року? (Осінь)
  • Так, закінчились теплі літні дні. І осінь нам принесла прохолодні днини. Давайте відчинимо вікно чи двері класної кімнати. Що ви відчу­ли? (Повіяло холодом.)
  • Правильно, ви відчули холод. Але це не просто холод. Це до нас у клас «забігло» повітря, воно, напевно, також хоче зігрітися. Отже, повітря, як бачите, рухається, переміщається. А переміщення повітря на

вулиці називається вітром. Від того, як саме повітря переміщається, за­лежить сила вітру (дме з великою силою, вітер ледь відчутний тощо). А пе­реконатись у тому, що повітря є всюди, нам допоможуть такі досліди.

Дослід 1. Візьмемо склянку з водою. Зануримо в неї грудочку цукру, глини, землі та ін.

  • Що ви побачили? (Звідти виходять бульбашки.)
  • Так, ті бульбашки й є повітря. Його вода витіснила з тих речовин, які ми поклали у склянку, і тепер воно бульбашками виходить.

Дослід 2. Повітря може займати місце, його можна стиснути. Ось стис­нутим повітрям ми наповнили ці кульки, іграшки. Давайте покладемо їх у воду. Що ви бачите? (Вони плавають.)

  • Отже, речі, наповнені повітрям, не тонуть у воді.

Якщо ви були уважні, ви почули, що я сказала, що повітря має бути чис­тим і ми повинні дбати про чистоту повітря. Як саме ми маємо це робити?

VI. Робота з підручником

Проводиться бесіда за малюнками підручника. Опрацьовується ма­теріал, поданий у підручнику. Даються відповіді на запитання в підруч­нику.

Дослід 3. Візьмемо дві склянки з гарячою водою. Виміряємо темпера­туру води в обох склянках. Одну склянку накриємо більшою склянкою. А другу залишимо відкритою. Через деякий час виміряємо температуру води в обох склянках.

Гра «Акваріум» (інтерактивні технології)

Опис гри: об'єднати учнів у групи по 4—6 осіб. Одна з груп сідає в центр класу, щоб відокремитись від слухачів (решти учнів) певною від­станню.

Група отримує завдання для проведення групової дискусії: «Чому в накритій склянці вода залишилась гарячою?».

1)  Група читає завдання вголос.

2)  Обговорюють його в групі.

3)  За 3—5 хвилин знаходять правильну відповідь.

Поки діюча група займає місце в центрі, вчитель знайомить реш­ту класу із завданням і нагадує правила дискусії у малих групах. Кожній групі пропонується вголос протягом 3—5 хвилин обговорити та знайти відповідь.

Після закінчення відведеного для дискусії часу група обґрунтовує свою відповідь, а решта групи висловлює свої думки — погоджуються вони з відповіддю групи чи ні. Якщо ні, то чому? Бесіда триває протя­гом 2—3 хв. Після цього місце в «Акваріумі» займає інша група й обгово­рює наступне питання чи іншу ситуацію.

VII.  Фізкультхвилинка

Взяли кульки дружно в руки І давай щосили дути, Потім кульки ми пустили — Вони швидко полетіли...

VIII.  Закріплення матеріалу

  • Які властивості має повітря?
  • За допомогою яких дослідів можна довести, що під час нагрівання повітря розширюється, а під час охолодження — стискається?До яких тіл належить повітря?
  • Де знаходиться повітря?
  • Як можна довести, що повітря займає певне місце?

IX. Робота в зошиті

X. Підсумок уроку

  • Яку тему вивчали ми на уроці?
  • Що таке повітря?
  • Що таке атмосфера?
  • Чому безхмарне небо блакитне?
  • Які ви знаєте властивості повітря?

XI.  Оцінювання учнів

XII.  Домашнє завдання

1)  Опрацювати статті підручника «Повітря», «Властивості повітря».

2)  Закінчити виконання завдання в зошиті.

3)  Дати відповідь на питання: «Як люди використовують у побуті влас­тивість повітря погано проводити тепло?».

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *