14 2012 грудня

Без води немає життя. Властивості води-рідини. Вода — розчинник

Урок 7

Тема. Без води немає життя. Властивості води-рідини. Вода — розчинник

 

Мета: розширити уявлення про значення води в природі, про три ста­ни води і властивості води (не має власної форми, прозора, безбарвна, без запаху рідина, під час нагрівання розширюється і стискується під час охо­лодження); формувати елементарні поняття, що вода — речовина, роз­чинник, розчин; вчити робити розчини; виробляти вміння самостійно ви­конувати досліди, узагальнювати сприйняте під час виконання дослідів, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, ор­ганізованість, відповідальність за виконану роботу.

Обладнання: склянка з водою і паличками на кожну парту, банка з во­дою і ложкою для демонстрації, пляшки різної форми (порожні), дощеч­ка, шматочки льоду, ілюстрації.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання

1.   Фронтальне опитування.

  • Як люди піклуються про чистоту повітря?
  • Як людина використовує повітря?
  • Де знаходиться повітря?
  • Яке значення має повітря?

2.   Індивідуальне опитування.

1   й учень. З чого складається повітря?

2   й учень. Властивості повітря.

3   й учень. Які речовини забруднюють повітря?

II. мотивація навчальної діяльності. оголошення теми уроку

Розгадування та обговорення загадок.

  • Відома з віку рідина, Усяк її вживає, Буває маркою вона, Сніжинкою буває, Бува, як скло, Крихка, тверда — Звичайна, підкажіть,... (вода).
  • Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь — ховатися почнуть. (Дощ)
  • Білим килимом все поле вкрило. (Сніг) Ніжна зірка сніжно-біла на рукав згори злетіла. Поки ніс її сюди, стала краплею води. (Сніжинка)
  • Я вода і на воді плаваю. (Лід)
  • Вночі спить на землі, а вранці висихає. (Роса)
  • Ви відгадували загадки. Давайте ще раз скажемо, про що вони. (Дощ, сніжинка, лід, роса, вода... )А давайте подумаємо і скажемо одним словом: це все... (Вода)
  • А тепер нам залишилося визначити тему уроку. Хто здогадався, про що йтиме мова? (Про воду)

Оголосити тему уроку

III. Актуалізація опорних знань учнів

  • Чи доводилося вам бачити воду в природі?
  • Де вона знаходиться?
  • Для чого потрібна вода?
  • Ми відгадували загадки. В яких станах може перебувати вода?
  • Які властивості води ви знаєте?
  • Чому говорять: «Без води не було б життя на Землі»?

IV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
1.
Бесіда.

  • Вода — багатство Землі. Вона необхідна для життя всіх живих ор­ганізмів. Кількість її на планеті зазначено на діаграмі.

Без води немає життя. Властивості води-рідини. Вода — розчинник

  • У природі вода перебуває у трьох станах: рідкому (дощ, туман, роса, вода), твердому (сніг, лід, іній, крига, бурульки), газоподібному (во­дяна пара).
  • А тепер пригадаємо, з чого складається будь-яка речовина. (Під­ручник, С. 81)Які молекули води за формою і розміром в усіх трьох станах?
  • А які відстані між молекулами у воді-рідині, воді — твердому тілі і воді — газоподібному тілі?

2. Ознайомлення з властивостями води.

  • Про які властивості рідин ви дізнались на попередніх уроках?
  • Виллємо воду в тарілку. Що трапилось?
  • Яка ж перша властивість води? (Розтікається)
  • Із банки переллємо воду у пляшки різної форми. Яку форму мала вода в банці?Яку форму має вода в пляшках?
  • А свою форму має вода? (Вода набуває форми тієї посудини, в якій знаходиться.)
  • Опустимо у склянку з водою ложку. Чи добре її видно? Отже, вода прозора.
  • Подивіться, чи має вода колір? Визначте, чи має запах? (Вода — безбарвна рідина без запаху.)
  • Як і всі інші рідини, вода під час нагрівання розширюється, а під час охолодження — стискається.

Кому з вас доводилось спостерігати, що станеться з пляшкою чи склян­кою з водою, якщо її винести, закрити і поставити на мороз?

  • Отже, ще одна властивість води: коли вода замерзає і перетворюєть­ся на лід, вона перестає стискатися і починає розширюватися, саме тому пляшка або склянка трісне.

Дослід 1. Кинути в склянку з водою 2—3 кришталики марганцівки, розмішати.

  • Куди зникли кришталики?
  • Якою стала вода? (Кришталики марганцівки розчинилися у воді.)
  • Які ще речовини можуть розчинятись у воді? (Сіль, цукор, сік рос­лин, кров людей і тварин.)
  • Для речовин, які розчинилися у воді, вода є розчинником. А вода з розчиненою в ній речовиною називається розчином (розчин солі, роз­чин цукру).

Дослід 2. У склянку з водою вкинемо пісок або глину. Ні пісок, ні гли -на не розчинилися. Речовини, які не розчиняються у воді, називають не розчинними у воді речовинами.

Фізкультхвилинка

Гра «Струмочок»

Діти стають парами. Беруться за руки і піднімають їх вгору. Той, хто без пари, рухається «коридором», який утворили пари. Бере когось за руку і ра­зом з ним стає першою парою. Той, хто залишився без пари, біжить в кінець «струмка», рухається до початку, вибирає собі одного з гравців і т. ін.

V. Робота з підручником (С. 91—93)

VI. Закріплення та осмислення знань

1)  Робота в зошиті (С. 32, завдання 2, 3).

2)  Як довести, що вода в газоподібному стані (пара) дійсно існує?

3)  Чому вода має різний смак у колодязях, морях, мінеральних джерелах?

4)  Чому плями від олії не змиваються водою?

VII. Узагальнення та систематизація знань

Технологія «Мікрофон»

  1. Які ви знаєте властивості води?
  2. Вода — розчинник:

а) тверді речовини; б) рідкі речовини; в) газоподібні речовини.

VIII. Домашнє завдання

1)  Опрацювати статтю «Без води немає життя», «Властивості води-рі-дини», «Вода — розчинник».

2) Закінчити роботу в зошиті (С. 31, 33, завдання 1, 2).

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *