14 2012 грудня

Перетворення води. Кругообіг води в природі

Урок 8

Тема. Перетворення води. Кругообіг води в природі

 

Мета: формувати уявлення про умови перетворення води з одного стану в інший рідкого в газоподібний стан і з газоподібного — в рідкий, з рідкого у твердий стан і з твердого — в рідкий), про властивості снігу і льоду, про кругообіг води в природі; формувати вміння застосовувати за­своєні знання в подібній і новій ситуаціях, виконувати досліди для пере­вірки передбачуваних властивостей або умов; виховувати прагнення вис­ловлювати власну думку і доводити її.

Обладнання: склянки з водою, таблиця «Кругообіг води в природі», обладнання для демонстрації досліду (моделі кругообігу води в природі), речовини, що розчиняються і не розчиняються у воді.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання

1.   Фронтальне опитування.

  • Що таке водяна пара?
  • У яких трьох станах може перебувати вода?
  • За якої умови вода з рідкого стану переходить у твердий?
  • Як називають воду у твердому стані?
  • Що таке розчинник?
  • Що таке розчин?

2.   Гндивідуальне опитування.

Завдання 1. Відібрати речовини, що розчиняються у воді. Довести за допомогою досліду.

Завдання 2. Відібрати речовини, що не розчиняються у воді. Довес­ти за допомогою досліду.

Завдання 3. Назвати властивості снігу, льоду.

II. Повідомлення теми і завдань уроку

III. мотивація навчальної діяльності

1. Слухання казки.

КРАПЛЯ РОСИ

Рано-вранці на квітці троянди прокинулась Крапля роси.

  • Як я тут опинилась? — замислилася Крапля.— Увечері ж була ви­соко в небі. Як я потрапила на землю?

І захотілось їй знову в небо.

Пригріло сонечко. Випарувалась Крапля, піднялася високо в небо блакитне, до самого Сонечка. Там — тисячі інших крапель! Зібрались вони в темну хмару й заступили Сонечко.

  • Чого ви мене заступили від людей? — розгнівалось Сонечко. І по­слало на темну хмару вогненну стрілу. Вдарила вогненна стріла, загримів грім. Злякалась темна хмара й розсипалась. Пішов дощ. Упала крапля на Землю.
  •   Дякую тобі, Крапле,— сказала Земля.— Я так скучила за тобою! 2. Інтерактивна технологія навчання «Коло ідей».
  • Зосередьте свою увагу! Послухайте, будь ласка, запитання. Через 3 хвилини я надам вам слово. Отже:
  • Де взялася Крапля вранці на троянді і як вона змогла піднятися знову високо в небо до самого Сонечка?

Групи дітей по черзі висловлюються. Після того, як будуть вичерпані всі від­повіді, приступають до обговорення поданих ідей. Підбиваються підсумки ро­боти.

IV.  Актуалізація опорних знань учнів

  • Які види опадів ви знаєте?
  • Чому висихає вимита підлога, дошка?
  • Чому висихає білизна?
  • Куди зникає вода з калюж?
  • Чому влітку часто міліють річки?

V.  Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1.   Робота з підручником (С. 94).

2.   Бесіда за прочитаним.

  • Звідки взялися краплини води?
  • Що називають водяною парою?
  • Які ви знаєте властивості водяної пари?
  • Як діють сонячні промені на воду-рідину?
  • Що таке випаровування?
  • То як Краплина потрапила в небо?
  • А за яких умов вона знову стала Краплиною?

3.   Демонстрація досліду (С. 94 підручника).

  • Що ви бачите в посудині?
  • Чи є щось спільне між посудиною з водою, яку ми нагріваємо, і тарілкою з льодом?
  • Що ви помітили на тарілці з льодом після того, як вода нагрі­лася?Де взялися краплини води?
  • Що з ними сталося?
  • Що вам нагадав цей дослід?

Висновок. Водяна пара при охолодженні перетворюється на воду-рі-дину.

4.   Робота з підручником (С. 95).

  • Прочитаємо текст на С. 95. А тепер допоможемо Барвінку вибра­ти з тексту правильні відповіді.

5.   Бесіда.

  • За допомогою дослідів ми спостерігали за перетворенням води-рі-дини у водяний пар, льоду — у воду-рідину. А в природі як відбуваються процеси перетворення води з одного стану в інший? Як такий процес на­зивається?

6.   Робота з підручником (С. 96).

  • Розкажіть за малюнком, як відбувається кругообіг води в при­роді.

Фізкультхвилинка

Наша матінка-завія Сніжинки з сита всюди сіє, А як сонце припече — З них водичка потече.

VI. Закріплення та осмислення знань

  • Чому у річках, ставках, озерах влітку стає води менше?
  • У які пори року в природі відбувається перетворення води з рідко­го стану в газоподібний? З твердого стану в рідкий?

«Мозкова атака» (інтерактивна технологія).

  • Як ви розумієте вислів «Вода — вічна мандрівниця»?

а)  Діти висувають свої ідеї;

б)  учитель записує на дошці всі ідеї, що пропонуються;

в)  за необхідності висування ідей припиняється;

г)  зібрані ідеї групують, аналізують, розвивають групою;

д)  вибирають ті ідеї, що, на думку групи, допоможуть вирішити постав-
лене питання.

VII. Узагальнення та систематизація знань

Робота із зошитом (С. 29).

VIII.  Підсумок уроку

IX. Домашнє завдання

1)  Опрацювати статті підручника «Перетворення води», «Кругообіг води в природі» (С. 94—97).

2)  Дати відповіді на поставлені в підручнику питання.

3)  Закінчити виконання завдань у зошиті (С. 29—30, завдання 8—11).

4)  Намалювати сніжинки різної форми.

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *