17 2012 грудня

Скелет — опора тіла людини. Як бути струнким

Урок 28

Тема. Скелет — опора тіла людини. Як бути струнким

 

Мета: формувати елементарні поняття скелет людини (кістки, основні частини скелета, значення в організмі людини), правильна постава; уміння розрізняти основні частини скелета на своєму тілі, правильно сидіти за партою, запобігати викривленню хребта і кісток; формувати вміння за­стосовувати знання у новій ситуації та практичній діяльності; виховува­ти переконання в необхідності збереження здоров'я, його цінності для людини.

Обладнання: муляж скелета людини, таблиця «Скелет людини», пла­кат «Сиди правильно», діафільм «Скелет людини», приладдя для гри «Лі­кар», перфокарти, роздавальний матеріал.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Дорогі діти! Сьогодні нам видалась можливість бути присутніми в телестудії на передачі «Пізнаємо світ». Трансляція відбувається в пря­мому ефірі. У програмі:

  • підсумок фенологічних спостережень за минулий тиждень;
  • виявлення попередньо засвоєних знань;
  • ознайомлення із складовими частинами людського скелета.

II.  Новини з лабораторії фенологічних спостережень

(Для реалізації цього завдання використовується інтерактивна технологія «Мікрофон».)

Робота за таблицею.

«Аналіз природних явищ та праця людей за минулий тиждень».

III. Перевірка домашнього завдання

(При цьому використовується робота в малих групах.)

1.   Інструктування учнів щодо мети, послідовності дій, кількості часу на виконання завдання.

2.   Поділ учнів на три групи (за кольоровими квадратами), розподіл ролей у групі (голова, секретар, доповідач).

3.   Виконання завдання групами.

1)  Робота за перфокартами;

2)  робота за картками:

1 група (червоні чотирикутники). Будова шкіри людини, її частини, намалювати схему будови шкіри.

2 група (жовті чотирикутники). Яке значення мають частини шкіри людини; сальні залози, потові та інші?

3 група (зелені чотирикутники). Чому потрібно дбати про чистоту шкіри?

IV.  Робота над новим матеріалом

1. Створення проблемної ситуації, повідомлення теми уроку.

  • Сьогодні ви гарно підготували домашнє завдання. Ми продовжує­мо вивчати органи тіла людини.

Використання технології «Мозковий штурм».

  • Як ви вважаєте, завдяки чому ми можемо ходити, стояти?
  • Чому наше тіло має визначену форму?

2. Розповідь учителя.

1)  А тепер — новини від наших науковців. Отже, всі налаштуйтесь на хвилю сприймання нового матеріалу.

  • Коли будівельники споруджують високу будівлю, вони насампе­ред зводять каркас — клітку із сталевих прутів. Пізніше до цього стале­вого каркасу прикріплюють бетонні плити — стіни, стелю, підлогу. На цьому міцному сталевому каркасі тримається весь будинок.

Такий самий каркас є і в нашому тілі.

2)  Робота з муляжем «Скелет» і таблицею.

  • Опорою нашого тіла є скелет. Скелет дорослої людини складається приблизно з 220 кісток — великих, малих і зовсім маленьких, з'єднаних між собою. Деякі з'єднання зовсім нерухомі, наприклад, з'єднання кіс­ток черепа, інші — рухомі. З'єднуючись, кістки утворюють частини ске­лета. Уздовж тіла проходить хребет, який складається з невеликих кісто-чок-хребців. Між хребцями є прошарки хряща. Вони можуть стикуватись і розширюватись, завдяки цьому ми можемо згинати своє тіло. Скелет лю­дини схожий на лицаря в латах. З хребтом з'єднаний череп. Кістки його з'єднані міцно і нерухомо. Череп — міцний шолом, захищає наш мозок. Тільки нижня щелепа рухома.

Практична робота. Поставили долоню під нижню щелепу, відкрили її, закрили. Дійсно, нижня щелепа рухома. Ми можемо відкривати і за­кривати рот.

Із хребтом з'єднані ребра, які разом з грудною кісткою утворюють грудну клітку. Грудна клітка захищає серце і нижні легені.

Із грудною кліткою за допомогою лопаток та ключиць з'єднані кіс­тки верхніх кінцівок — рук. Ці кістки з'єднані рухомо, тому ми можемо піднімати й опускати руки.

До нижньої частини хребта приєднуються кістки, які утворюють таз. Він утримує й захищає від пошкоджень внутрішні органи. З тазом з'єднуються кістки нижніх кінцівок — ніг. Кістки з'єднані між собою та кістками тазу рухомо. До скелета прикріплюються м'язи.

Під час розповіді вчителя учні заносять до зошитів схему скелета.

Скелет: хребет, череп, грудна клітина (ребра, грудна кістка), лопат­ки, ключиці, верхні кінцівки, таз, нижні кінцівки.

V. Фізкультхвилинка

В студії — розминка! Похитаймо головою Ти і я, і ми з тобою, В усі сторони схилили, Для хребців масаж зробили. Лопатки наші вже працюють, Фігуру гарну нам готують. Верхніми кінцівками рухаємо, Нижніми в цей час тупцюємо.

Щоб гнучкі усі ми були, До підлоги торс зігнули. Вам сподобалась зарядка? Нумо з нами все з початку! Втомила вже зарядка ця, Тож займем свої місця.

VI. Закріплення вивченого матерілу

1.   Читання тексту «Чи вмієш ти ходити», відповіді на запитання.

2.   Вибіркове читання до кадрів діафільму, повторення про будову ске­лета.

3.   Розповідь вчителя за кадром діафільму.

  • У кістках дитини багато речовин, які надають їм гнучкості. Такі кістки легко згинаються, тому можуть викривитися. У свою чергу вони будуть стискувати внутрішні органи, а від цього почнуться різні захво­рювання. Подивіться, всередині кістки є трубочки. У живих кістках тут знаходиться мозок, а в її стінках, у маленьких кімнатках-печерах,— чер­воний мозок. Він виробляє кров.

Людина з дитинства повинна стежити за своєю поставою, тобто за правильним положенням тіла, коли вона сидить чи ходить. Коли цього не додержуватися, хребет викривляється. У людини утруднюється дихан­ня, знижується працездатність, вона стає кволою.

VII. Гра «Лікар»

1.   До класу заходить учениця в білому халаті.

  • Ой, діти, перепрошую. Я так поспішала до вас урок із моїм това­ришем Скелетиком! Але в дорозі з ним скоїлось лихо. Від швидкого бігу він розсипався, і всі кістки переплуталися. Допоможіть мені повернути до життя мого товариша!

Діти на дошці із кісток викладають скелет, учениця непомітно вистав­ляє картку зі словом «Спасибі».

  • Діти, які ви молодці! Скелетик говорить вам: «Спасибі!»

2.   Лікарські поради.

Діти виконують практичну вправу.

  • Діти, запам'ятайте і суворо дотримуйтеся правил посадки.
  • Сидіть прямо, злегка нахиливши голову вперед.Коли ви сидите, то відстань між вами і столом має дорівнювати ши­рині долоні.
  • Обидві ноги ставте всією ступнею на підлогу.
  • Відчувши втому, відкиньтеся на спинку парти, закладіть руки за спину.
  • А ще, діти, Скелетик вам написав листа і сподівається, що ви все запам'ятали і будете виконувати.

Діти одержують конверти з листами.

Учитель. Листи всі ви прочитаєте вдома, тож обов'язково запам'ятайте правила, які будете виконувати у своєму житті.

ЛИСТ

Запам'ятай!

Щоб бути струнким, сильним, здоровим, треба кожного дня роби­ти ранкову гімнастику, займатися спортом, стежити за положенням тіла під час сидіння і ходи.

VIII.  Підсумок уроку

  • З якою темою ми познайомилися?
  • Які кістки рухомі?
  • Що вам більше всього сподобалося на уроці?

IX. Домашнє завдання

Читати статтю підручника, вивчити напам'ять поради лікаря, вико­нати завдання в зошиті.

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *