18 2012 грудня

Як зображують поверхню Землі на глобусі і карті

Урок 7

Тема. Як зображують поверхню Землі на глобусі і карті

 

Мета: вчити дітей розуміти зображення на глобусі і на карті; поясни­ти, як зображується поверхня Землі на глобусі і карті; розвивати вміння користуватися масштабом; виховувати інтерес до поповнення знань про Всесвіт із додаткової літератури.

Обладнання: глобус, фізична карта світу, Дитяча енциклопедія, цир­куль, зображення Землі із Космосу.

ХІД УРОКУ

І. актуалізація знань

Читання вірша

Дивлюся вечором на небо, Де безліч зір сіяють, І ніби чую — хтось здалека Про щось мене питає.

І хочеться мені злетіти У Всесвіт ще незнанний, Щоб все побачити, відчути І передать землянам. Я буду вчитись на «відмінно», Вершин наук сягати, Щоб полетіти неодмінно І про усе дізнатись.

  • Чи хотілося вам коли-небудь сягнути в небесну далину і побачи­ти все своїми очима?
  • Коли вперше людина сягнула висот Космосу?
  • Хто з українських космонавтів побував у космосі?
  • Якою повинна бути людина, яка хоче сягнути висот Всесвіту?

II. Повідомлення теми та мети уроку

  • Діти, є люди, які побували в космосі, побачили, якою є наша Зем­ля з тієї висоти. Вони сфотографували її, тому ми можемо сьогодні уя­вити наочно, якою є вона, наша Земля. Потім винайшли глобус, який у зменшеному вигляді є моделлю Землі. Але глобусом користуватися не­зручно, тому вчені і придумали карту. Сьогодні ми познайомимося із тим, як зображують поверхню Землі на карті і глобусі.

III.  Робота над темою

1.   Відповіді на питання.

  • Що таке глобус?
  • Які полюси має Земля?
  • Яка півкуля Землі називається північною?
  • Що називають екватором?

Щоб пригадати раніше вивчений матеріал, заздалегідь готуються пи­тання на картках. Картки знаходяться у конверті. Діти самостійно оби­рають питання та дають на них відповіді.

2.   Пояснення учителя з елементами бесіди.

  • Давайте подивимось на глобус Землі. Які кольори вирізняються на ньому?

—Так, коричневий та жовтий колір — це колір суші, а голубий та синій — це Водний океан: озера, річки, моря, океани. Суша займає при­близно 148 460 000 км2 або 29 % поверхні Землі. Вода займає 71 %.

  • Що ж це за лінії, що розміщені вздовж і впоперек?

3.   Самостійна робота з книгою.

Прочитати статтю підручника і знайти, як називаються ці лінії.

4.   Меридіани і паралелі.

5.   Географічна карта.

  • Поглянемо на карту. Що ж таке географічна карта? Це зменшене у багато разів зображення на площині всієї поверхні Землі або її частини за допомогою масштабу та умовних знаків.Який масштаб у нашої карти? Що це означає?
  • Давайте визначимо відстань між частинами земної поверхні. Роз­горніть форзац підручника, знайдіть фізичну карту півкуль. Оберемо дві точки: одну — на материку Африка, другу — Австралія. Знайдемо за до­помогою лінійки відстань між ними. Користуючись масштабом, визна­чимо відстань між ними та між материками в реальному житті.

6.   Умовні знаки на карті.

  • Як зобразити об'єкти на карті? Для цього необхідні умовні знаки. (Прочитати, що означають знаки внизу карти.)

7.   Робота із зошитом.

Замалювати декілька умовних знаків у зошит.

8.   Знайомство із пам'яткою «Як працювати з картою».

1)  Усе на карті показуйте указкою.

2)  Указку тримайте у правій руці.

3)  Стійте біля карти праворуч.

IV. Закріплення вивченого

Дітям роздати картки із незакінченими реченнями. Завдання: дописати відповідь.

  1. Глобус — це... (модель Землі).Лінії на глобусі, що з'єднують північний та південний полюси і про­ведені згори вниз, називаються. (меридіанами).
  2. Лінії, що проведені зліва направо, називаються... (паралелями).Якщо поверхню півкуль зобразити на аркуші паперу, то отримаємо. (карту півкуль).
  3. Якими кольорами позначають сушу на карті і глобусі? (Коричневий, жовтий, зелений)
  4. Масштаб — це.

V. Хвилинка ерудита

  • Де на планеті Земля не можуть постійно жити люди? Чому?
  • Де на Землі найтепліше? Найхолодніше?

(Учень із Дитячої енциклопедії підготував інформацію про те, як люди у Нідерландах перетворили море на сушу.)

VI. Підсумок уроку

  • Якщо поглянути на Землю з космосу, то видно, якою малою є наша планета порівняно зі Всесвітом. Це ще раз переконує людей у необхід­ності захищати свій дім — планету Земля. (Показати малюнок.)
  • Хмари на малюнку свідчать про те, як змінюється погода. Але за­бруднення змінює клімат, і це може призвести до негативного впливу на живих істот планети Земля.

VII. Домашнє завдання

1)   Опрацювати статтю підручника на С. 92—94.

2)   Замалювати у зошит умовні знаки карти.

3)   Прочитати «Деякі відкриття людства» на форзаці підручника.

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *