19 2012 грудня

Степ і лісостеп. Рослини і тварини степів

Урок 17

Тема. Степ і лісостеп. Рослини і тварини степів

 

Мета: продовжувати формувати поняття про природні зони України; сформувати поняття степи, уявлення про лісостеп; продовжувати фор­мувати навички роботи з географічними картами, підручником, зоши­том; розвивати спостережливість, пізнавальний інтерес, уміння встанов­лювати причинно-наслідкові зв'язки; виховувати любов і дбайливе став­лення до природи, патріотичні та естетичні почуття.

Обладнання: карта природних зон, фізична карта України, таблиці, малюнки, фотокартки, гербарії, репродукції картин художників.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу 1. Фронтальна бесіда.

  • Яку тему вивчали на минулому уроці?
  • Яку частину України займає зона мішаних лісів?
  • Чому ця зона так називається? Чи є інші назви у цієї зони?
  • Як рослинний світ Полісся залежить від форми земної поверх­ні і погоди?
  • Які ще природні умови впливають на різноманітність рослинно­го світу Полісся?
  • Які охоронні заходи щодо збереження природних багатств здій­снюються в зоні мішаних лісів?

2. Робота з картками.

Завдання 1. Покажіть на картах зону мішаних лісів; розкажіть про фор­ми земної поверхні, водойми та ознаки пір року на Поліссі.

Завдання 2. Покажіть на таблиці яруси лісу; розкажіть про рослини кожного ярусу; поясніть, чому рослинний світ у зоні мішаних лісів є та­ким різноманітним.

Завдання 3. Покажіть на таблиці і малюнках тварин зони мішаних лісів; розкажіть, до яких груп вони належать; поясніть, чому в лісах такий різ­номанітний світ. Навіщо був створений Подільський заповідник?

Завдання 4 (для двох учнів). Складіть будь-які ланцюги живлення, що є характерними для зони мішаних лісів.

II.  мотивація навчальної діяльності

Демонстрація ілюстрацій трьох зон: мішаних лісів, лісостепу, степу. Заслуховування декількох повідомлень учнів, що підготовлені вдома про рослини і тварини степової зони.

  • Про що ж йтиме мова сьогодні на уроці? Якою є тема уроку?

III. Повідомлення теми і завдань уроку

IV. актуалізація опорних знань учнів

Бесіда.

  • Знайдіть на карті природних зон України зону, що розташована на південь від зони мішаних лісів, назвіть її.Яка зона змінює лісостепову зону?
  • Якими ви уявляєте ці дві зони?
  • Порівняйте їх за ілюстраціями.
  • Чим відрізняються рослини цих зон від рослин зони мішаних лісів?
  • Чим відрізняється тваринний світ цих зон від тваринного світу мі­шаних лісів?

V.  Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з демонстрацією ілюстрацій.

1)  Розташування лісостепової зони і зони степу.

2)  Особливості земної поверхні.

3)  Характерні ознаки пір року.

4)  Види водойм.

5)  Види ґрунтів.

6)  Охорона природи.

2.  Робота з картами України.

1)  Ще раз уважно подивіться на карту природних зон, запам'ятайте роз­ташування лісостепової і степової зон, знайдіть орієнтири (кордони з іншими країнами, водойми тощо).

2)  Спробуйте зіставити фізичну карту і карту природних зон України, обмежте на фізичній карті лісостепову і степову зони.

3)  Визначте, які форми земної поверхні зустрічаються в лісостеповій зоні і в степах.

3.  Робота з підручником (С. 124—127).

1)  Прочитайте статтю на С. 124—125 і підготуйте відповіді на запитання.

  • Які рослини переважають у зоні лісостепу? Чому?
  • В якій послідовності розвивається трав'яниста рослинність? Чому?
  • Розгляньте малюнок на С. 125 і назвіть ознаки кожної рослини, за­вдяки яким вона пристосовується до життя в степу.
  • Що означає слово пристосовуватися?

2)  Попрацюйте в парі із сусідом по парті з рубриками «Пригадайте», «Поміркуйте» (С. 126—127).

3)  Прочитайте статтю «Тварини степів» на С. 126 і підготуйте відповіді на запитання.

  • Тварини яких груп водяться в степу?
  • Як вони пристосувалися до життя в степах?
  • Які кормові зв'язки ви помітили серед жителів степів?

VI. Закріплення та осмислення знань

Бесіда.

  • Чому територію України умовно поділяють на природні зони?
  • Які природні зони в Україні ви вже знаєте?
  • Чим відрізняються природні умови зони мішаних лісів і степів?
  • Сим відрізняються рослини Полісся і степу?
  • У чому полягає відмінність тваринного світу цих природних зон?

VII. Узагальнення і систематизація знань

1.   Робота з підручником і картами.

Виконайте «Практичні завдання» (С. 127) за допомогою фізичної кар­ти України, карти природних зон і текстів підручника.

2.   Робота в зошиті. Завдання на С. 46.

VIII.  Підсумок уроку

IX. Домашнє завдання

1.   Опрацювати статті підручника «Лісостеп і степ», «Рослини і тварини степу» (С. 123—127), вміти відповідати на запитання.

2.   Закінчити виконання завдань на С. 46 зошита.

3.   Виконати творче завдання: дібрати фактичний та ілюстрований матеріал для підготовки повідомлень на тему «Південний берег Криму».

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *