19 2012 грудня

Луки — природне угруповання

Урок 28

Тема. Луки — природне угруповання

 

Мета: продовжувати формувати поняття про природу України і рід­ного краю, про природні угруповання; сформувати поняття луки — при­родне угруповання; продовжувати формувати практичні навички роботи із підручником, зошитом; розвивати пізнавальну активність, спостереж­ливість, уміння логічно мислити, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: таблиці, ілюстрації із зображенням краєвидів лісу і луків, гербарії рослин луків, фотокартки та малюнки із зображенням тварин луків, колекції комах.

ХІД УРОКУ

I.  Організація класу до уроку

II.  Актуалізація опорних знань

1.   Фронтальна бесіда.

  • Яку тему вивчали на минулому уроці?
  • Що таке природне угруповання?
  • На які групи поділяються живі організми в природних угрупо­ваннях?Хто такі організми-виробники? Наведіть приклади.
  • Які живі організми є споживачами?
  • Чим зайняті організми-перетворювачі?
  • Від чого залежать живі організми в природних угрупованнях?
  • Чим пов'язані живі організми в природних угрупованнях?

2.   Робота з картками.

Завдання 1. Заповніть схему на дошці, покажіть стрілочками взаємозв'язки між живими організмами в природних угрупованнях (ви­робниками, споживачами, перетворювачами).

Луки — природне угруповання

Завдання 2. Розкажіть про три групи живих організмів у природно­му угрупованні.

Завдання 3 (для двох учнів). Побудуйте на дошці по одному ланцю­гу живлення, що склалися у лісі. Доведіть, що ліс — це природне угру­повання.

Завдання 4. Знайдіть серед ілюстрацій ті, що демонструють зв'язки між живими організмами лісу. Складіть із них на дошці ланцюг живлення.

III. Повідомлення теми та завдань уроку

IV. Мотивація навчальної діяльності

Створення проблемної ситуації.

Бесіда з опорою на таблиці та малюнки із зображенням лісу та луків.

  • Чи схожі між собою ліс і луки?
  • Які рослини ростуть у лісах і на луках?
  • Чи однакові тварини оселяються у лісах та на луках?
  • Чому тварини різні?
  • Чому рослини різні? Проблемне запитання

—    Так чому ж і ліс, і луки — це природні угруповання, хоча живі ор­ганізми в них є різними?

V. Розповідь учителя з елементами бесіди

  • Чи були ви влітку на луках?
  • Чим вас вразили луки?
  • Які найкрасивіші луки ви знаєте?
  • Чим відрізняються рослини луків та лісу?
  • Яких тварин ви бачили на луках?
  • Яка група тварин є найпомітнішою?
  • Які тварини живуть на луках, крім комах? Чому?

VI. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Практична робота за малюнком підручника (С. 154). 1) Розгляньте малюнок луків і назвіть рослини, які впізнали. До якої групи вони належать?

2)  Назвіть комах, які живуть на луках.

3)  Назвіть птахів, які зображені на малюнку.

4)  Назвіть звірів, які живуть на луках.

5)  Назвіть тварин, які належать до інших груп.

6)  Назвіть кормові зв'язки між організмами, які ви бачите на малюнку.

2.  Робота з текстом підручника (С. 154—156).

1)  Прочитайте на С. 154 перші два абзаци і поясніть, чим луки відрізня­ються від степів і лісів.

2)  Прочитайте на С. 155 перші два абзаци і запам'ятайте назви трав'я­нистих рослин луків.

3)  Прочитайте весь текст на С. 155—156 і перелічіть тварин, які живуть на луках.

4)  Знайдіть у тексті, де говориться про зв'язки між окремими організ­мами. Що це доводить?

3.  Робота із гербаріями рослин луків і колекціями комах.

1)  Виберіть із гербарію ті рослини, про які ви вже знаєте з тексту під­ручника. Назвіть інші. Чим вони приваблюють комах?

2)  Знайдіть у колекції тих комах, про яких ви вже знаєте з тексту під­ручника. Назвіть інших.

VII.  Закріплення та осмислення знань

1.   Бесіда.

  • Назвіть рослини, що не можуть існувати без комах.
  • Назвіть тварин, які постійно живуть на луках.
  • Які тварини з'являються на луках у пошуках корму?
  • Які зв'язки є найсильнішими між рослинами і тваринами луків?
  • Які організми луків належать до виробників? Споживачів? Пере­творювачів?Доведіть, що луки — це природне угруповання.
  • Які дії людей можуть зруйнувати луки як природне угруповання?

2.   Робота на дошці.

Скласти ланцюги живлення із дібраних до уроку ілюстрацій рослин і тварин луків; підписати, хто з них є організмами-виробниками, організ-мами-споживачами, організмами-перетворювачами.

VIII.  Узагальнення та систематизація знань

Заповнення таблиці «Луки» на С. 50 зошита.

IX.  Підсумок уроку

X. Домашнє завдання

1)   Опрацювати текст підручника «Луки — природне угруповання»

(С. 154—156).

2)   Закінчити виконання завдань на С. 58 зошита.

3)   Творче завдання: підготувати ілюстрації до теми «Прісні водойми».

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *