19 2012 грудня

Охорона природи рідного краю. Контроль навчальних досягнень

Урок 34

Тема. Охорона природи рідного краю. Контроль навчальних досягнень

 

Мета: продовжити знайомити дітей із природоохоронною діяльніс­тю в Україні та рідному краї; ознайомити з поняттям екологія; розвива­ти спостережливість, логічне мислення, вміння робити висновки, само­стійно розв'язувати проблемні ситуації, підсумовувати вивчене; вихову­вати любов до природи.

Обладнання: ілюстрації із зображенням тварин, рослин рідного краю, що охороняються.

ХІД уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень

  • Який сьогодні місяць?
  • Який день?
  • Як змінилася тривалість дня?
  • Яка сьогодні температура?
  • Які роботи виконуються людьми в цю пору?

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.   Бесіда.

  • Як людина використовує воду, повітря, ґрунт, корисні копалини?
  • Чому виникла необхідність охороняти природні багатства?
  • Чому виникла потреба охорони рослинного та тваринного світу?
  • Яку природоохоронну роботу ви проводите у своєму населено­му пункті?розкажіть про правила поведінки в природі.
  • Подумайте, які з них стануть вам у нагоді під час літніх канікул.

2.   розгадування кросворда.

  • Відгадавши кросворд, ми прочитаємо назву науки, що допомагає людині охороняти природу.

Охорона природи рідного краю. Контроль навчальних досягнень

1)  річкова тварина — будівельник гребель і заплав. (Бобер)

2)  Польові квіти з білими пелюстками і жовтою серединкою. (Ро­машка)

3)  Велика рогата тварина, яка водиться в лісах Карпат і Криму, має на­зву «благородний». (Олень)

4)  Птах, який прилітає до нас у червоних чоботях. (Лелека)

5)  Степова рослина, що має довгі вирости, схожі на волосся. (Ковила)

6)  Назва моху, що поширений на болоті. (Сфагнум)

7)  рідкісний птах, який гніздиться у Чорноморському заповіднику. Зу­стрічається на водоймах нашої місцевості. (Лебідь)

8)  Водна рослина, яка має білі квіти і велике листя, що вкриває поверх­ню води. (Лілія)

III. Повідомлення теми і завдань уроку

  • Отже, наука, що допомагає людині охороняти природу, називаєть­ся екологія. Ми сьогодні поговоримо про важливі екологічні завдання, що є сьогодні, навчимося розуміти, як необхідно ставитися до приро­ди, щоб не завдати їй шкоди, а зберегти її красу. Тема уроку — «Охорона природи рідного краю».

IV.  Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

  • У кожної людини рідний край — це місце, де вона народилася, живе і працює. Кожне дерево, квітка, травинка — це частина природи, частина рідної землі. Природа подарувала їх людям назавжди. Людина живе і працює серед природи і тому зобов'язана її берегти. Україна здав­на славиться своїми природними багатствами: лісами, горами, річками, морями. Особливо шанобливо люди ставляться до землі, яку називають годувальницею. І від того, як ми будемо ставитися до землі, води, повітря, лісу, буде залежати наше майбутнє.

1. Із давніх-давен все потрібне для себе людина діставала з природи і прагла жити з нею в злагоді.

Минав час, наші попередники пізнали закони природи, навчились створювати машини і нові технології. Вирубуючи ліси, осушуючи боло­та, будуючи заводи і фабрики, автомобілі та літаки, вносячи у ґрунт мі­неральні добрива та отрутохімікати, ми майже не замислюємося, як же це позначиться на природі і нашому здоров'ї. Це призвело до безлічі еко­логічних проблем. Зникають тварини і рослини.

2.  Розповіді заздалегідь підготовлених учнів про природоохоронні
об'єкти рідного краю.

1   й учень. У 1975 році поблизу Сатанова відкрили перше джере­ло мінеральної води. Вона мала цілющі властивості. Згодом там відкри­ли інші джерела з мінеральною водою.

2   й учень. У місті Полонному, на мальовничому березі Хомори, з-під товщ граніту б'є мінеральна вода, у складі якої є радон. До гідро­логічних пам'яток належить озеро Святе. Обрамлене віночком листяних і хвойних дерев, привертає увагу дзеркально чистою і свіжою водою. Жи­телі з любов'ю ставляться до нього, плекають його красу та бережуть для нас. На середині озера є острів, де поміж старими вербами і соснами зрос­тають рідкісні рослини. А вздовж берега на воді квітує біле латаття.

3   й учень. У місті Кам'янець-Подільському є ботанічний сад. Він став центром щодо відтворення зникаючих і рідкісних рослин.

3.  Бесіда на основі прослуханого.

  • Як ви думаєте, де можна дізнатися про рідкісну природу? (У Чер­воній книзі України)

— А чи тільки у Червоній книзі відображена охорона природи? (Ні. Ще охорона природи відображена в Конституції України.)

V. Осмислення знань учнів

1. робота з підручником. Опрацювання статті «Охорона природи рідного краю».

2. робота в зошитах із друкованою основою (С. 63).

VI. Контроль досягнень

Самостійна робота.

 

Варіант І

Варіант II

1. Відкритим способом в Україні до-

1. У шахтах України добувають:

бувають:

а) граніт;

а) кам'яне вугілля;

б) залізну руду;

б) нафту;

в) пісок.

в) торф.

2. Жук-плавець, видра, щука живуть:

2. Кріт, коник, деркач живуть:

а) на луках;

а) у лісах;

б) у водоймах;

б) на болотах;

в) у лісах.

в) на луках.

3. Льон, соняшник, цукровий бу-

3. Пшениця, ячмінь, жито — це:

ряк — це:

а) овочеві рослини;

а) овочеві рослини;

б) зернові рослини;

б) зернові рослини;

в) технічні рослини.

в) технічні рослини.

4. Підкресліть назву природної зони,

4. Підкресліть назву частини Украї-

в якій ви живете.

ни, в якій розташований ваш край.

Мішані ліси, степи, Крим, Карпат-

Північ, південь, захід, схід, цент-

ські гори.

ральна частина.

5. Запишіть назви рідкісних рослин

5. Запишіть назви рідкісних тварин

рідного краю

рідного краю

VII. Домашнє завдання

Прочитати статтю з підручника, підготувати повідомлення про при­родоохоронні об'єкти області, тварину або рослину, що занесені до Чер­воної книги.

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *