16 2012 грудня

Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби, що надають мовленню стильового відтінку

Урок №31

Тема. Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби, що надають мовленню стильового відтінку

 

Мета:

а) повторити поняття про стилістично нейтральну лексику та емоційно й експресивно забарвлені засоби, що надають мовленню стильового відтінку; 

б) удосконалювати вміння стилістично доцільно вживати лексичні засоби мови;

в) за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до краси та багатства рідної мови.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Орфоепія: читання поетичного твору з дотриманням орфоепічних норм.

Словотвір: стилістичне значення морфем.

Міжпредметні зв’язки:

Література: виразне читання поетичного тексту.

Тип уроку: урок повторення здобутих знань.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Ознайомлення десятикласників з темою, метою і завданнями уроку. Оголошення епіграфа уроку

Мово рідна! Ти як море, безконечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця-краю

С. Плачинда

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів десятикласників на основі повторення вивченого

 

Колективна робота зі схемою

  • Ø Уважно роздивитися схему й розказати про стилістично нейтральну лексику та емоційно й експресивно забарвлені засоби, що надають мовленню стильового відтінку.

Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби, що надають мовленню стильового відтінку

IV. Виконання системи завдань творчого характеру на основі повторення вивченого

 

Розподільне письмо

 

  • Подані слова записати в дві колонки – у праву – нейтральні, у ліву – емоційно та експресивно забарвлені.

 

Швидко, якби, два, батько, річка, дружина, кімната, радий, чудовий, земля, Місяць, жито, зірка естради, інженер, океан, спека, жага, з-понад, хлопчисько, нездоланний, благодатний, телевізор, конференція, приватний, зовиця, чоботи, половина, виїжджати, рядюга, вітер, вітрище, пелюсточки, печінка, яблуня, величавий, страйк, хоробрість, оренда, дядюган, але, лапа (тварини), дбайливий, щиро, хто-небудь, хижак, якісно, майбутнє, ластівка, тривога, охайність, мрійливість, мрійник, газета, екстремальний, лежить колодою, кепкувати, здійснений, лестощі, оксамитові ручки, атлас, винагорода, комедія, лімерик, герострати, знахідка, діти, набридло, лицар, ладо, меморіал, листоноша, чужбинонька, хлоп’ята, манівцями.      

 

Дослідження-аналіз  

 

  • Прочитати виразно вірші. З них виписати емоційно-експресивну лексику, визначити, як виражається емоційність у  кожному слові (значенням слова, суфіксами чи вживанням синоніма за­мість слова, що не має почуттєвих відтінків).

 

І.   І сміх і плач – з одного джерела.

Вони бринять в однім акорді!

З глибин таємності Добра і Зла,

Де бережуть їх душі горді. (М. Вороний).

 

 

II. Мамусенько, голубонько

Ти ж моя єдина!

Я до тебе все тулюся,

Мов мала дитина.

 

Ти ж мене усе голубиш,

 Сонечком взиваєш.

 Все для мене, а про себе

 Завжди забуваєш (С. IIінчук).

 

 

ІІІ. ГАННУСЕНЬКА ІЗ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ.

 

Ой, річенька манюсінька

всі греблі розрива.

Стояла там Ганнусенька

і кидала слова:

–  Течи, моя гарнюсінька,

на той бік, де права.

Хай чує ж бо матусенька,

що я іще жива.

Хай рученьку улюблену

хутчій мені подасть.

Ой, скільки в ніч загублену

зазнала я нещасть!

І  їй   в одну  хвилиночку

матусенька: –  Іду!

Ну хто ж свою дитиночку

Не прийме до ладу, –  

не справить їй хустиночку,

скупає у меду?

Хрещатий мій барвіночку

в зеленому саду!..

Взяла   її –  сиріточку –  

й вернула всім полям,

і золотому житечку,

і ягідним садам.

Ще й брівоньку, як ни­точку,

погладила отам:

мою маленьку квіточку

в обіду я не дам.

І стала жить Ганнусенька

в своїй сім'ї, в роду,

така русява, русенька,

з  рум'янцем на виду.

 Тут качечка, там гусонька,

 ще й  груші у меду...

А щедрая  матусенька раділа у саду.

(П. Тичина).

 

 

  • Ø Записати слова. Пояснити, яке почуття виражає кожне з поданих слів і чим воно передається (значенням слова, суфіксами чи вживанням синоніма замість слова, що не має почуттєвих відтінків).

Радість, писака, злість, ніжність, милий, злий, брид­кий, чутливий, рвонути, горе, мазюкати, спатоньки, голі­вонька, лихий, чудовий, погань, чкурнути, чесонув по ву­лиці, уста, ректи, дудлити, зміюка, здоровань, волоцюга, оченята, песик, бандит, шпигун, ввічливість, білогвардієць, баньки (очі), гепнутись, вшкварити (або врізати) гопака.

 

  • У кожному іменнику виділити суфікс і записати, якого відтінку (пестливості, здрібнілості, зменшення,  збільшення, згрубілос­ті, зневаги) він надає слову.

1. Батечко, мамуся, моренько, п'янюга, хлопчисько, дитисько, розбишака, здоров'ячко, синуля, жевжик, кур­кульня, звірюга, здоровило, татусь, лобуряка, бовдур, губань, книжечка, вітрище, яворонько, окрайчик, батенько.

2.  Дитина, дитинка, дитинча, дітище, дитинонька; діти, дітки, дітваки, дітлахи, діточки, дітоньки, дитинчата.

3.  Дівка, дівча, дівчисько, дівчинка, дівчатко, дівчи­нонька, дівчура, дівчуга.

4. Мама, мамочка, мамонька, мамуня, мамка, мамуля, мамуся. Мати, матінка, матуся, матусенька. Тато, татко, татусь, татуньо,  татунь.

 

  • Ø У кожному прикметнику виділити суфікс (і де є префікс) і по­яснити,   якого  відтінку (пестливості, здрібнілості, зменшення,  збільшення, згрубілос­ті, зневаги)  він   надає   кожному   прикметнику.

Чистісінький, широчезний, предобрий, білісінький, добрячий, злющий, губастий, довжелезний, синенький, ріднесенький, тонюсінький, жирнющий, погануватий, пре­поганий, здоровенний, рукатий, злодійкуватий, холоднючий, старезний.

 

  • Ø У поданих дієсловах визначити суфікси та пояснити, яких відтінків вони надають словам (пестливості, згрубілості, різкості, раптовості, несподіваності,  напруженості).

Мекати, гукнути, грюкнути, струсонути, хитнутися, му­гикати, викати, питоньки, спатки, спатунечки, спатоньки, спатусеньки, спатусі, купці, агітнути, рубнути, рубонути.

 

Творче конструювання

  • Від слова дідза допомогою суфіксів -ок; -очок; -ун(ь); -ус(ь); -усеньк(а);   -ул(я);   -уленьк(а);   -ящ(е);   -уг(а,  -уган;   -иськ(о); -ил(о); -нь(о) утворити іменники і пояснити відтінки їх значення, які надаються суфіксами. Із кожним утвореним словом скласти речення.

 

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

  • Ø Навести три уривки (художнього, розмовного й публіцистичного стилю). Підкреслити в них емоційно-експресивну лексику. Визначити відтінки значення кожного слово та засоби вираження експресії. 

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *