29 2012 грудня

Неозначена форма дієслова (інфінітив)

Урок № 10

Неозначена форма дієслова (інфінітив)

 

Мета: сформувати поняття в учнів про неозначену форму дієслова; удосконалювати загальнопізнавальні вміння визначати інфінітиви в реченнях; розвивати творчі вміння доцільно використовувати інфінітиви в текстах; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу навчити семикласників творити добро, примножувати красу.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів, до складу яких входять інфінітиви.

Текст (риторичний аспект): удосконалення вмінь відновлювати деформоване висловлювання, уставляючи потрібні за змістом форми дієслова.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Ознайомлення семикласників з темою, метою і завданнями уроку

III. Актуалізація опорних знань семикласників

Неозначена форма дієслова (інфінітив)

 

 

Дослідження-пошук

  • Прочитати висловлювання. Визначити його стиль, основну думку. Виписати інфінітиви, поставити до них запитання.

Вихвалять, і славити, й кричати,

Роздувати фіміамів дим —

Геніїв між нами небагато,

То чому б не поклонятись їм?

Але я зібрав би всіх тиранів

І сказав би, знявши капелюх:

Я не буду вам співать пеанів

І хвальбою лоскотати слух.

Ви усі розумні та відверті,

Тож скажіть по щирості мені:

Хто й за що вам дарував безсмертя?

Хто й за що продовжив ваші дні?

Говоріть, кричіть, щоб всі узнали,

Втямили нарешті до пуття:

Смертні вам безсмертя дарували,

Смертні вам продовжили життя!

Щоб надійно крила соколині

Вас у небі вічності несли,

Мудрості своєї по краплині

Смертні вам, як бджоли, віддали.

Вас, як прапор, підніма людина

В боротьбі за правду проти тьми.

Генії! Безсмертні! На коліна

Станьте перед смертними людьми!

В. Симоненко

  • Визначити, які дієслівні форми, крім інфінітивів, ужито автором у вірші.

IV. Виконання системи практичних завдань

Гра «Миттєва відповідь»

  • Від поданих слів утворити неозначену форму дієслова (інфінітив).

(Учні називають слова по черзі — ланцюжком. Той, хто не може назвати дієслово в неозначеній формі, вибуває з гри. Перемагає той, хто залишився.)

Синій, спів, жаль, говір, плач, сирота, журба, червоний, нахил, голос, вигляд.

 

Фразеологічна п’ятихвилинка

  • Продовжити фразеологізми, до складу яких входять інфінітиви. Розтлумачити ці фразеологічні звороти.

1) Бебехами… 2) Голову… 3) На голові… 4) …лиха закаблукам. 5) …зуби.

Довідка: годувати, прогризти, ходити, дати, продавати.

Творча робота

  • До поданих дієслів неозначеної форми дібрати антоніми. Визначити, що означають дієслова: дію чи стан. Скласти з ними словосполучення.

Любити, будувати, хвалити, захворіти, працювати, сваритися.

  • До дієслів дібрати синоніми. Пояснити відтінки значень у синонімічних словах.

Матеріал для вчителя. Любити — жалувати, кохати, полюбляти, обожнювати, боготворити. Будувати — зводити, ставити, становити, виводити, підводити, піднімати, підносити. Хвалити — вихваляти, виславляти, розхвалювати, підносити. Захворіти — занедужати, заслабіти, розхворітися, злягти. Працювати — трудитися, штурмувати. Сваритися — колотитися, гризтися, гиркатися, скандалити.

  • Дослідити, чим виступає -ти в неозначеній формі. Виділити корінь у всіх дієсловах.

Пояснювальний диктант

  • Записати під диктовку вислови усної народної творчості. Підкреслити головні члени речення. Визначити синтаксичну роль інфінітивів.

1) Життя прожити — не поле перейти. 2) Ще й риби не піймали, а вже заходилися юшку варити (Нар. творчість).

  • Згадати й записати вислови усної народної творчості, у яких би вживалися інфінітиви

Вибірковий диктант

  • Виписати з-поміж дієслів інфінітиви. Свій вибір пояснити.

Любиш, червоніти, мастити, приїхав, нагодувала, зрубав, будуватимемо, поїсти, перефарбувала, зшити, митися, скопували, поливати, бризкати, перечитала.

V. Систематизація й узагальнення знань

Дати відповіді на запитання:

1. Яка дієслівна форма називається неозначеною?

2. Як відрізнити інфінітив від інших форм дієслова?

3. Чому інфінітив є незмінною формою дієслова?

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

Використовуючи фразеологічні звороти, вислови усної народної творчості, до складу яких входять інфінітиви, скласти висловлювання-роздум на тему «Яке значення має добро в нашому житті?»

Джерела:

1.  Омельчук С. А., Ляшкевич А. І., Чаловська М. В. Усі уроки української мови в 7 класі / Упорядник С. А. Омельчук. - Х.: Вид. група «Основа», 2008. - 348, [4] с.

2.  Уроки української мови. 7-11 класи. Учитель року / уклад. Є. І. Науменко,                         О. М. Чхайло. - Х.: Вид. група «Основа», 2008. - 207, [1] с. - (Б-ка журн. «Вивчаємо українську мову та літературу»; Вип. 1.

3.  Омельчук С. А., Кумейська Н. В., Середа Л. В., Чаловська М. В. Сучасний урок української мови в 7 класі / Упоряд. С. А. Омельчук. - Х.: Вид. група «Основа», 2007. -      208 с. - (Б-ка журн. «Вивчаємо українську мову та літературу»; Вип. 6 (43)).

Залишити коментар

Ім`я:*
E-Mail:
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера
Введіть два слова, що зображені на малюнку: *